Komoda to mebel, który nie tylko gości w sypialni lub przedpokoju, ale również w salonie. Czemu wybieramy ją do tego pomieszczenia. To element wyposażenia, który jest funkcjonalny i estetyczny. Komody doskonale sprawdzają się jako miejsce do przechowywania, a jednocześnie stają się ozdobą pomieszczenia. Jeśli będą właściwie ustawione, to można mieć pewność, że będą dobrze wyglądać i idealnie spełnią swoją rolę. Przekonaj się razem z nami jak ustawić komodę w salonie, by w pełni wykorzystać jej potencjał.
Pod ścianą – klasyczne i bezpieczne rozwiązanie
Jednym z najlepszych rozwiązań jest ustawienie komody pod ścianą. Ustawienie tego mebla wzdłuż ściany pozwala na zachowanie przestronności w salonie. Jest to również sposób na jej ustawienie, dzięki któremu korzystanie z tego mebla będzie wygodniejsze. Takie ustawienie pozwala również wyeksponować dekoracje na blacie. Podpowiadamy:
- Jeśli możesz ustaw komodę za sofą, przy ścianie pod obrazem lub między oknami.
- Jeśli masz pustą przestrzeń, komoda doskonale sprawdzi się jako jej wypełnienie i nada wnętrzu charakteru.
- Postaw na komodzie lampę, roślinę w doniczce lub kilka ramek. W ten sposób zyskasz dodatkowe miejsce na dekoracje.
To rozwiązanie jest jednym z najlepszych sposobów na ustawienie komody w salonie. To najpraktyczniejszy i uniwersalny sposób ustawienia.
Pod telewizorem – jako szafka RTV
Na rynku dostępne są komody, które doskonale sprawdzą się w roli szafki pod telewizor. Jednak w tym przypadku najlepiej zdecydować się na model niższy i szerszy, by możliwe było swobodne zamieszczenie telewizora na blacie. Czemu warto zdecydować się na takie rozwiązanie? W szufladach komody można schować kable, piloty i akcesoria multimedialne. To pozwala na estetyczne przechowywanie przewodów. Komody mają większą pojemność, niż typowe szafki RTV, co sprawia, że to rozwiązanie jest naprawdę praktyczne. Jednak decydując się na ustawienie komody pod telewizorem i wykorzystanie jej w roli szafki RTV, trzeba pamiętać o przepustach na kable lub zainwestować w organizer, który ułatwi utrzymanie porządku.
Jako przegroda w otwartym salonie
Jeśli masz salon połączony z kuchnią lub jadalnią, to komoda może doskonale sprawdzić się w roli niskiej ścianki działowej. Wystarczy ustawić ją tyłem do kanapy, by oddzielić strefę wypoczynkową od jadalni. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Zyskasz wyraźny podział stref, bez konieczności stawiania ścian.i jeszcze więcej przestrzeni do przechowywania. Jednak decydując się na takie ustawienie komody, warto pamiętać o tym, by zdecydować się na model z eleganckimi plecami i stabilną konstrukcją, która nie wymaga montażu do ściany.
W rogu – maksymalne wykorzystanie przestrzeni
W niektórych salonach narożniki pozostają puste i tworzy się niezagospodarowana przestrzeń. A przecież w takiej przestrzeni doskonale sprawdzi się komoda narożna lub wąski model, który idealnie wpisze się w róg pomieszczenia. Takie ustawienie świetnie sprawdza się w mniejszych salonach, gdzie trzeba wykorzystywać każdy dostępny centymetr przestrzeni. Zaletą takiego ustawienia jest wykorzystanie martwej przestrzeni. Dodatkowo w pomieszczeniu nadal można się swobodnie poruszać, a ty zyskujesz więcej miejsca do przechowywania i na dekoracje, lampkę lub rośliny.
Pod oknem – funkcjonalnie i z klasą
Jeśli w salonie masz niskie okno, a pod nim przestrzeń jest pusta, to możesz zdecydować się na umieszczenie niskiej komody. Dzięki temu zyskasz praktyczne miejsce do przechowywania. Dodatkowo blat może służyć jako parapet i miejsce na rośliny. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w salonach urządzonych w stylu skandynawskim lub boho.
Na co zwrócić uwagę ustawiając komodę w salonie?
Ustawiając komodę w salonie, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przekonaj się, o czym warto pamiętać:
- Dostęp do szuflad i drzwiczek – zostaw min. 50–60 cm wolnej przestrzeni z przodu komody.
- Proporcje – nie ustawiaj małej komody przy dużej kanapie, bo zginie optycznie. Zachowaj balans.
- Styl – dopasuj komodę do innych mebli.
- Światło – nie ustawiaj komody tak, by zasłaniała okno lub utrudniała dostęp do gniazdek.
- Bezpieczeństwo – jeśli w domu są dzieci, zabezpiecz mebel przed przewróceniem (np. mocując go do ściany).
Komoda w salonie pełni funkcję dekoracyjną, może stać się szafką pod telewizorem, przegrodą między strefami lub sposobem na wykorzystanie pustego rogu lub przestrzeni pod oknem. Bardzo ważne jest jednak to, by była dopasowana do układu pomieszczenia i nie przeszkadzała w poruszaniu się. Pamiętając o tych zasadach zadbasz nie tylko o komfort i bezpieczeństwo użytkowania komody w salonie, ale również o to, by była ozdobą całego pomieszczenia.