Komoda to popularny mebel, który wyróżnia się uniwersalnością i ma praktyczne zastosowanie w domu. Można ją postawić w sypialni, salonie i przedpokoju. Dobrze sprawdza się również jako wyposażenie w łazience i pokoju dziecka. Doskonale nadaje się do przechowywania ubrań, dokumentów, tekstyliów, drobiazgów – a przy tym często pełni także funkcję dekoracyjną. Decydując się na jej kupienie trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów, a jednym z nich jest wysokość komody. Jaka powinna być? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Czym właściwie jest „standardowa” wysokość komody?
Nie ma standardowej wysokości komody, ponieważ tak jak inne meble, komody dostępne są w wielu rozmiarach. Mogą być niskie, wysokie, szerokie i wąskie. Można kupić modele z szufladami, drzwiczkami, wolnostojące lub zabudowane. Możliwości jest naprawdę wiele. Warto jednak zaznaczyć, że przyjmuje się, że optymalna wysokość komody mieści się w przedziale 80-100 cm. Taki rozmiar jest najbardziej praktyczny, ponieważ pozwala na wygodne sięganie do górnych szuflad. Umożliwia również wykorzystanie blatu jako miejsca na dekorację, lampkę lub telewizor, a co więcej dobrze komponuje się z innymi meblami w pomieszczeniu.
Różne typy komód a wysokość
Jest wiele typów komód, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto je poznać i przekonać się jaką mają charakterystykę:
- Komoda niska (do 75 cm) – doskonale sprawdzi się do pomieszczeń, w których zależy nam na zachowaniu lekkości aranżacji, polecana jest jako szafka pod telewizor, do pokoju dziecięcego i do przedpokoju pod lustrem. Jej zaletą jest to, że optycznie nie przytłacza wnętrz i można ją ustawić pod oknem. Jej głównym minusem jest mniejsza powierzchnia do przechowywania w pionie.
- Komoda średnia (80–100 cm) – to najczęściej wybierany wariant komody. Pełni różne funkcje. Może służyć jako miejsce na ubrania, dokumenty lub dekoracje. To sprawia, że świetnie pasuje do sypialni w roli bieliźniarki, do salonu jako miejsce na dokumenty lub drobiazgi oraz do przedpokoju jako miejsce pod lustrem.
- Komoda wysoka (powyżej 100 cm, czasem nawet 130–140 cm) – to bardziej wąska szafa, niż komoda. Ma bardzo dużo miejsca do przechowywania, ale mniejszą powierzchnię blatu. Doskonale sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie każdy centymetr wolnej przestrzeni ma znaczenie, w gabinetach i sypialniach, jako miejsce na bieliznę, koszulki lub dodatki.
Na rynku jest tak wiele wariantów komód, że każdy jest w stanie wybrać do swojego domu ten idealny model.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wysokości komody?
Jesteś w trakcie wyboru komody do domu i zastanawiasz się na co należy zwrócić uwagę wybierając jej wysokość? Podpowiadamy!
- Wzrost domowników – komoda powinna być wygodna w codziennym użytkowaniu. Jeśli z mebla mają korzystać osoby niskiego wzrostu lub dzieci, lepiej postawić na niższy model.
- Funkcja komody – zastanów się do czego służyć ma ten element wyposażenia. Chcesz na niej postawić telewizor? Zastanów się, czy ekran będzie na odpowiedniej wysokości względem kanapy. A może ma pełnić rolę toaletki? Wtedy warto, by była niższa i miała przestrzeń na siedzisko obok.
- Dopasowanie do reszty mebli – komoda nie powinna „odstawać” ani wizualnie, ani wymiarowo od pozostałego wyposażenia. Zbyt wysoka może zdominować wnętrze, zbyt niska może wyglądać jak przypadkowy mebel.
- Ilość miejsca do przechowywania – czasem lepiej wybrać węższą, ale wyższą komodę, która zapewni więcej pojemności.
Zwracając uwagę na te szczegóły, można bez trudu zdecydować się na model, który będzie idealnie dopasowany wysokością do wielkości pomieszczenia i potrzeb użytkowników.
A co z szerokością i głębokością?
Wysokość komody to wymiar, który ma bardzo duże znaczenie. Jednak nie mniej ważne są szerokość i głębokość. Najbardziej popularne i uważane za standardowe wymiary komody to:
- szerokość: najczęściej 80–160 cm,
- głębokość: zazwyczaj 40–50 cm.
Takie wymiary sprawiają, że komodę można łatwiej dopasować do dostępnej przestrzeni.
Okazuje się, że najpraktyczniejszym i najczęstszym wyborem jest komoda o wysokości od 80 do 10 100cm. To rozmiar, który sprawia, że mebel wygląda korzystnie, a co więcej, pozwala na pełne wykorzystanie blatu. Warto jednak pamiętać, że wybierając komodę, należy dopasować ją do funkcji jaką ma spełniać, trzeba również zwrócić uwagę na wzrost użytkowników i układ pomieszczenia i wziąć pod uwagę ogólne proporcje mebla. Dobrze dobrana komoda zapewni wystarczająco dużo miejsca do przechowywania, a jednocześnie będzie ważnym i stylowym elementem wyposażenia.
Czy nie warto dodać tutaj linkowania wewnętrznego odnośnie naszych komód?
Komody Pino i Rosto występują w dwóch wariantach – komoda Pino wysokość 140 szerokość 100 i wysokość 100 szerokość 180, a Rosto wysokość 100 szerokość 120 i wysokość 70 szerokość 180.