Drewniane stoły to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia wielu domów. To meble, przy których organizowane są wszystkie spotkania rodzinne. W niektórych domach użytkownicy pracują przy stołach, grają w gry planszowe i spędzają wiele swojego czasu z bliskimi. Przez to, że stoły są codziennie użytkowane, z czasem na ich blacie mogą pojawiać się zarysowania, które odbierają estetykę. To jednak nie oznacza, że trzeba od razu wymieniać stół na nowy model. Można spróbować samodzielnej renowacji. Jak to zrobić? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się więcej na ten temat.
Jak ocenić stopień uszkodzenia?
Na początek, przed przystąpieniem do działania warto dokładnie sprawdzić powierzchnię blatu. Zarysowania mogą mieć różną głębokość, a od ich stopnia zależy sposób ich usunięcia. Przykładowo płytkie rysy widoczne są tylko pod światło, ale nie są wyczuwalne pod palcami. Takie rysy można bez problemu usunąć domowymi sposobami. Średnie ryzy natomiast są wyczuwalne pod palcami, ale nie sięgają głęboko w strukturę drewna. Do ich usunięcia potrzebne jest delikatne szlifowanie lub wypełnienie. Głębokie rysy lub ubytki w blacie sprawiają, że widoczne jest surowe drewno i do ich usunięcia niezbędne jest szpachlowanie i ponowne lakierowanie.
Domowe sposoby na usunięcie drobnych rys
Jeśli na blacie stołu widoczne są jedynie niewielkie rysy, to możesz spróbować usunąć je domowymi sposobami. Doskonale do tego sprawdzi się olej z octem. Trzeba wymieszać olej z octem w proporcji 1:1. Taką mieszankę należy nanieść szmatką na blat i delikatnie wetrzeć w jego powierzchnię. Olej nawilży powierzchnię, a ocet pomoże wyrównać drewno. Doskonale sprawdzi się również orzech włoski, który należy przekroić na pół i jego powierzchnią pocierać rysy na stole. W orzechu włoskim są naturalne oleje, które sprawiają, że drewno odzyska swój kolor, a rysy staną się mniej widoczne. Polecana jest również pasta z kawy. Fusy z kawy trzeba wymieszać z kilkoma kroplami oliwy i taką mieszankę nałożyć na rysę i pozostawić do wyschnięcia. Po kilku minutach można delikatnie wytrzeć pastę z powierzchni blatu i wypolerować go.
Usuwanie średnich rys – delikatne szlifowanie
Kiedy na blacie stołu pojawią się rysy średniej grubości, ale nie wymagają szlifowania, to warto sięgnąć po papier ścierny o gradacji 400-600. Takim papierem ściernym trzeba delikatnie przetrzeć powierzchnię blatu zgodnie z kierunkiem słojów. Potem trzeba nanieść cienka warstwę wosku na blat i wypolerować go miękką szmatką. W ten sposób można zmniejszyć widoczność rys średniej gęstości.
Jak naprawić głębokie rysy i ubytki?
Niestety głębokie rysy i ubytki trzeba usuwać w bardziej zaawansowany sposób. Konieczne jest użycie wypełniaczy do drewna. Na początek trzeba wybrać szpachlówkę w kolorze blatu i wypełnić nią rysy i ubytki. Następnie trzeba poczekać na wyschnięcie. Kiedy szpachlówka wyschła, można przejść do wygładzenia powierzchni blatu za pomocą papieru ściernego. Na koniec trzeba nałożyć lakier lub olej do drewna, by przywrócić powierzchni blatu jednolity wygląd. Dodatkowo po usunięciu głębokich rys i ubytków warto zabezpieczyć blat pod nową warstwą lakieru lub oleju do drewna. Lakier stworzy warstwę ochronną i zabezpieczy blat przed kolejnymi uszkodzeniami. Olej zaś podkreśli naturalną strukturę drewna.
Naprawa zarysowanego blatu stołu wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. W większości przypadku można ją przeprowadzić samodzielnie w domu i przy tym zaoszczędzić pieniące i przedłużyć żywotność domowego mebla. Jednak chcąc uniknąć powstawania trwałych rys warto regularnie dbać o drewno, impregnować je i unikając stosowania ostrych przedmiotów na powierzchni blatu. To proste zasady, a dzięki nim możesz utrzymać stół w swoim domu w doskonałym stanie przez wiele lat.