Stół w salonie pełni bardzo ważną rolę. Jest nie tylko miejscem, przy którym można spożywać posiłki, ale również centrum spotkań rodzinnych, rozmów przy kawie, gier planszowych, a nawet pracy zdalnej. To właśnie dlatego jego odpowiednie umiejscowienie ma tak ogromne znaczenie i wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę pomieszczenia. Chcesz wiedzieć jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając miejsce na stół w salonie? Czy są jakieś zasady dotyczące ustawiania stołu w pokoju dziennym? Tego wszystkiego możesz dowiedzieć się z naszego poradnika przedstawionego poniżej.
Czynniki wpływające na umiejscowienie stołu w salonie
Istnieje wiele czynników, które wpływają na to gdzie powinien być umiejscowiony stół w salonie. Po pierwsze znaczenie ma wielkość i kształt pomieszczenia. Tak więc przed tym jak wstawisz stół do salonu, koniecznie przeanalizuj dostępną przestrzeń. Warto wiedzieć, że w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się stół rozkładany lub rozsuwany, który można bez trudu dopasować do swoich potrzeb i obecnej sytuacji. Natomiast w większych pomieszczeniach bez ograniczeń można pozwolić sobie na ustawienie większego stołu, który będzie centralnym punktem pomieszczenia. Jeśli jesteś właścicielem długiego i wąskiego salonu to najlepiej ustawić w nim stół wzdłuż jednej ze ścian lub pod oknem. Jeśli salon ma kwadratowy kształt to stół można ustawić w centrum pomieszczenia, a szczególnie, gdy jego blat jest okrągły. W salonie otwartym na kuchnię najlepiej postawić stół w taki sposób, by był elementem łączącym te dwa pomieszczenia.
Przy znajdowaniu miejsca na stół w salonie znaczenie ma również oświetlenie zastosowane w pomieszczeniu, zarówno to naturalne i sztuczne. Stół najlepiej postawić w miejscu, w którym będzie dobrze oświetlony. To więc oznacza, że najlepsze dla niego miejsce jest w pobliżu okna. Czemu ma to tak duże znaczenie? Naturalne światło sprzyja spożywaniu posiłków i pracy przy stole. Jednak przy kolacjach lub w godzinach wieczornych przy stole trzeba korzystać z oświetlenia sztucznego. Dlatego właśnie konieczne jest zamontowanie lampy wiszącej, która jest umiejscowiona centralnie nad blatem stołu. Zapewni ona niezbędne światło w godzinach wieczornych, a jednocześnie podkreśli strefę jadalnianą.
Nie można również zapomnieć o tym, że stół nie może blokować ruchu i ograniczać swobodnego poruszania się po salonie. Tak więc, chcąc zadbać o komfort poruszania się wokół stoły, należy zachować około dziewięćdziesiąt centymetrów wolne przestrzeni po każdej stronie. Bardzo ważne jest również to, by stół nie dominował całej aranżacji pomieszczenia, a harmonijnie się w nią wpasowywał. W salonie urządzonym w stylu minimalistycznym najlepiej postawić stół w jasnych odcieniach. Natomiast w loftowych dobrze sprawdzają się stoły z drewnianymi blatami i metalowymi nogami.
Gdzie najlepiej ustawić stół? Przykłady aranżacji
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej ustawić stół w salonie? Podpowiadamy!
- Stół w centralnej części salonu – taka opcja sprawdza się idealnie w domach, gdzie przestrzenie są na siebie otwarte. Postawienie stołu w centralnej części salonu będzie pomagało połączyć salon z kuchnią. Warto jednak pamiętać o tym, że takie umieszczenie stołu sprawdzi się jedynie w dużych pomieszczeniach.
- Stół pod oknem – takie ustawienie stołu polecane jest dla osób, które podczas spożywania posiłków lubią korzystać ze światła naturalnego. Światło naturalne doskonale wpływa na nasze samopoczucie, a co więcej pozwala cieszyć się pięknym widokiem na ogród lub miasto.
- Stół przy ścianie – to idealne ustawienie w małych salonach, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Umiejscowienie stołu przy ścianie pozwala na oszczędzenie miejsca. Żeby oszczędzić jeszcze więcej przestrzeni, można zdecydować się na zastosowanie ławki, zamiast krzeseł.
- Stół jako przedłużenie kuchennej wyspy – jeśli posiadasz kuchnię, w której zamontowana jest wyspa lub półwyspa, to możesz zdecydować się na ustawienie stołu w taki sposób, by był jej przedłużeniem. Dzięki temu pomieszczenie zyska na przestronności i będzie optycznie większe.
- Stół w narożniku salonu – taka opcja idealnie sprawdzi się w małych salonach i dla osób, które nie często korzystają ze stołu. W takim wypadku warto zdecydować się na zastosowanie stołu rozkładanego, by zajmował jeszcze mniej miejsca.
To jedynie przykładowe sposoby na ustawienie stołu, dzięki którym możesz zadbać o to, by ten ważny element wyposażenia miał odpowiednie miejsce w pokoju dziennym i spełniał swoje zadanie.
Czego unikać przy ustawianiu stołu w salonie?
Przy ustawieniu stołu można popełnić kilka błędów, które obniżają jego funkcjonalność i komfort użytkowania. O czym pamiętać, by nie popełnić tych błędów? Bardzo ważne jest to, by stół nie był umiejscowiony w zbyt ciasnej przestrzeni. Nie można dopuścić do sytuacji, w której krzesła uderzają w ściany lub inne meble. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na to, jak umiejscowiony jest stół względem drzwi. Jeśli stół stoi za blisko drzwi, to może utrudnić swobodne poruszanie się. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest odległość stołu od kuchni. Jeśli stół znajduje się zbyt daleko od kuchni, to jego codzienne użytkowanie może być utrudnione, nie wspominając już o użytkowaniu przy większych imprezach, które stanie się problematyczne. Często powtarzanym błędem przy ustawieniu stołu w salonie, jest jego umieszczenie w zacienionym miejscu. W takim wypadku pomieszczenie będzie mało przytulne, a nawet ponure. Najlepiej więc ustawić stół w miejscu dobrze oświetlonym.
Prawidłowe ustawienie stołu ma wpływ na jego estetykę i funkcjonalność. Bardzo ważne jest zastosowanie się do naszych, wyżej wymienionych zasad aranżacji. Przemyślane rozmieszczenie stołu sprawi, że mebel ten będzie sercem domowego życia i stanie się ozdobą pokoju dziennego.